Leczenie ortodontyczne to czas szczególnej dbałości o higienę jamy ustnej.

Higienizacja zębów polega na dokładnym oczyszczeniu zębów z płytki bakteryjnej, kamienia nazębnego i przebarwień przy użyciu specjalistycznego sprzętu oraz narzędzi.
Zabieg ma na celu utrzymanie zdrowia jamy ustnej, zapobieganie chorobom przyzębia i próchnicy oraz rozjaśnienie uśmiechu.
Kontrola higieny i w razie potrzeby higienizacja jamy ustnej powinny być przeprowadzone każdorazowo przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego.
W trakcie leczenia ortodontycznego gdy w jamie ustnej panują specyficzne warunki zaleca się przeprowadzanie kontroli higieny co pół roku.

W gabinecie ortodontycznym inTOsmile zabieg higienizacji wykonywany jest przez wykwalifikowany personel higienistek ortodontycznych, pracujących w powiększeniu (lupy powiększające).

Składa się z 4 etapów

  1. usuwanie kamienia nazębnego (scaling),
  2. piaskowanie powierzchni zębów w celu usunięcia wszelkich osadów,
  3. polerowanie powierzchni zębów pastami polerskimi,
  4. lakierowanie zębów preparatami z fluorem.

Zabieg higienizacji trwa ok. 1,5 h

Pacjent po zakończonym zabiegu otrzymuje wskazówki dotyczące właściwej higieny jamy ustnej; techniki szczotkowania, stosowania nici dentystycznej, oraz korzystania z odpowiednich produktów do pielęgnacji domowej. Pacjent może także otrzymać zalecenia dotyczące diety i nawyków, które pomogą w utrzymaniu zdrowych zębów