Smile View32 276 33 33

Kiedy jest czas
na pierwszą konsultację ortodontyczną?

close up of kid toothless

Każde dziecko powinno być profilaktycznie skonsultowane ortodontycznie w wieku 7-8 lat, aby wychwycić wady które mogły zostać niedostrzeżone przez stomatologa ogólnego.
Wskazaniem do wizyty z mniejszym dzieckiem jest istotne odchylenie od normy np. asymetria szczęk, odwrotny nagryz zębów przednich, seplenienie, oddychanie przez usta lub problemy z gryzieniem.
Wczesne leczenie ortodontyczne polega na promowaniu prawidłowego rozwoju i przygotowaniu ortopedycznym szczęk dziecka tak aby ewentualne późniejsze leczenie ortodontyczne było jak najmniej inwazyjne.

Jak wygląda wizyta?

Na wizycie ortodonta kontroluje czynniki sprzyjające bądź zaburzające prawidłowy rozwój narządu żucia, ocenia budowę i funkcję, prognozuje potrzeby lecznicze.
W przypadku wskazań do podjęcia wczesnego leczenia ortodontycznego rozważamy reedukację oddychania, ćwiczenia z logopedą, aparaty ortopedyczne wpływające na wielkość i położenie szczęk w okresie wzrostu kiedy kości można plastycznie formować.
W niektórych sytuacjach jak asymetria lub przodozgryz prawidłowo wdrożone leczenie wczesne może uchronić Pacjenta przed zabiegiem chirurgicznym.

Wywiad ogólnomedyczny

Wywiad ogólnomedyczny i występowanie problemów ortodontycznych w rodzinie.

Rozmowa i badanie małego Pacjenta

Ocena stopnia rozwoju szczęk i stanu zgryzu w porównaniu do wieku dziecka, rozpoznanie obecności czynników zaburzających prawidłowy rozwój łuków zębowych (przedwczesna utrata zębów mlecznych, nawyki).

Diagnostyka i dokumentacja

Dokumentacja fotograficzna zgryzu i twarzy, zdjęcia Rtg. na zlecenie lekarza.

Plan postępowania

Omówienie z Rodzicem planu postępowania obejmującego fazę wczesną leczenia aparatami ruchomymi (niekiedy zakładanymi tylko na noc) i fazę pełnego leczenia ortodontycznego w późniejszym wieku dziecka.