Smile View32 276 33 33

Bezdech senny

Obturacyjny bezdech senny to choroba w której podczas snu dochodzi do powtarzających się incydentów zatrzymania oddychania (bezdechu) trwającego dłużej niż 10 sekund.
Bezdech występuje najczęściej u mężczyzn powyżej 40 roku życia i kobiet w okresie menopauzy. Czynnikiem sprzyjającym jest otyłość, duży obwód szyi, skrzywienie przegrody nosa, przerost migdałków podniebiennych i cofnięta żuchwa.
Przyczyną bezdechu jest zwężenie lub zamknięcie światła dróg oddechowych na poziomie gardła w wyniku zapadnięcia się tkanek miękkich, pomimo intensywnej pracy mięśni oddechowych.
Zmniejszenie zawartości tlenu w organizmie i zwiększenie zawartości dwutlenku węgla pobudza układ nerwowy, powoduje przyspieszenie akcji serca i prowadzi do mikroprzebudzenia (często nieuświadomionego przez Pacjenta) któremu towarzyszy głośne chrapnięcie.

Skutkiem bezdechu nocnego jest:

  • Senność pomimo odpowiedniej długości snu
  • Problem z pamięcią i koncentracją
  • Nadciśnienie tętnicze, kołatanie serca
  • Refluks żołądkowy, zgaga
Aparat Silensor sl

Leczenie bezdechu sennego

Leczenie bezdechu sennego polega m. in. na zastosowaniu aparatu Silensor sl nieznacznie wysuwającego żuchwę i utrzymującego drożność drogi oddechowej. Aparat składa się z nakładki na górne i dolne zęby i elementu umożliwiającego regulację stopnia wysunięcia żuchwy w celu zachowania przepływu powietrza przez drogi oddechowe.