

Czym jest retencja?
Retencja to postępowanie mające na celu utrzymanie efektu leczenia ortodontycznego. Zapobiega naturalnemu procesowi przemieszczania się zębów pod wpływem działania mięśni policzków, warg i języka. Niezależnie od tego czy Pacjent był leczony aparatem stałym czy nakładkami Invisalign, postępowanie retencyjne przebiega podobnie. Harmonogram noszenia aparatów i wizyt kontrolnych określa lekarz. Postępowanie retencyjne trwa przez całe życie Pacjenta. Rodzaje aparatu retencyjnego i sposób użytkowania dobiera lekarz ortodonta.
Zaniechanie postępowania retencyjnego może prowadzić do nawrotu wady.

Rodzaje aparatów retencyjnych
Aparat retencyjny ruchomy (termoformowalny, Vivera™)
Jest to cienka, przeźroczysta nakładka obejmująca wszystkie zęby szczęki lub żuchwy. Aparaty ruchome zdejmuje się do jedzenia, można w nich pić niegazowaną wodę. Nie stanowią utrudnienia dla zabiegów higienicznych i leczenia zębów.
Niszczenie aparatów retencyjnych (pękanie lub łamanie, przetarcia) najczęściej związane jest z nocnym bruksizmem . Wskazane może być wówczas wykonanie grubszej szyny relaksacyjnej.
Aparat retencyjny stały
Stabilizacja dolnych zębów przednich
Wykonanie aparatu polega na przyklejeniu materiałem kompozytowym do powierzchni językowej dolnych zębów (od kła do kła) metalowego drutu. Aparat w uśmiechu jest niewidoczny, ale utrudnia zabiegi higieniczne (nitkowanie) i plombowanie zębów. Sprzyja odkładaniu się złogów nazębnych.


Aparat retencyjny Hawleya
Stabilizacja dolnych zębów, w połączeniu z szyną relaksacyjną
Aparat retencyjny Hawleya jest to wyjmowana z ust, akrylowa płytka zaopatrzona w metalowy łuk kształtem dopasowany do powierzchni policzkowej zębów. Odsłonięte pozostają powierzchnie żujące zębów, przez co aparat nie ulega niszczeniu w przypadku zaciskania lub zgrzytania zębami w nocy. Aparat często stosowany łącznie z szyną relaksacyjną na górne zęby.