Najczęściejzadawane pytania

Zebraliśmy dla Państwa najczęściej zadawane pytania, jakie pojawiają sie w naszym gabinecie.
Przygotowaliśmy do nich zwięzłe odpowiedzi, które pomogą rozwiać wątpliwości Pacjentów.

W nakładkach można pić niegazowaną wodę. Do picia wszystkich innych napojów (ze względu na zawartość cukru, barwników lub kwaśny odczyn) nakładki należy zdjąć, a przed ich ponownym założeniem wypłukać usta i aparaty wodą.

Dbałość o czyste zęby jest szczególnie ważna w trakcie leczenia ortodontycznego, bo każdy rodzaj aparatu zwiększa narażenie na próchnicę. Do mycia zębów należy wybierać pasty zawierające fluor i dokładnie czyścić „każdy ząb z każdej strony”.

Jako środki uzupełniające do intensywnej profilaktyki próchnicy:

DURAPHAT 5000 (5000 ppm fluoru) – dla osób pow. 16 roku życia jako kuracja do szczotkowania zębów 2x dziennie przez 6 mies.

ELMEX (żel) – dla pacjentów pow. 8 roku życia, szczotkowanie zębów 1 raz w tygodniu, najlepiej wieczorem. Do użycia wystarczy ok. 1 cm żelu. Po umyciu można usta przepłukać wodą.

FLUORMEX (płyn do kontaktowej fluoryzacji zębów, 10 000 ppm fluoru)

Dopuszczalny dla dzieci od 10 roku życia, szczotkowanie zębów (6-9 kropli płynu) przez 3 min. Nie częściej niż 1 raz na 2 tygodnie przez 10 tygodni. Najlepiej użyć wieczorem, po szczotkowaniu płyn wypluć i nie płukać ust wodą. Nie połykać płynu!

Pamiętajmy jednak o wyborze tylko jednej metody uzupełniającej (nie dublując) i stosowaniu jej zgodnie z zaleceniami. W czasie ciąży stosowanie produktów bogatych w fluor tylko na zalecenie lekarza.

Zaczepy wykonane z kompozytu (podobnie jak tzw. plomby) można na czas ślubu spolerować w widocznych miejscach z zębów. Same nakładki Invisalign zdejmujemy z zębów tylko na dzień wesela. Po zakończeniu uroczystości umawiamy wizytę w gabinecie, żeby ponownie nakleić zaczepy (wykonanie gratis).

Intensywne zużywanie aparatu retencyjnego pod postacią przecierania materiału najczęściej świadczy o zgrzytaniu zębami (głównie w nocy), niekiedy także o ich zaciskaniu. Wyjaśnienie przyczyny możliwe jest po badaniu pod kątem bruksimu. Ortodonta może zalecić wykonanie grubszego aparatu na noc – tzw. szyny relaksacyjnej.

Wydłużyć czas noszenia aparatów (nawet do 2 tygodni) a po powrocie do domu wrócić do wcześniejszego harmonogramu zmian – zazwyczaj co 7 dni.

Nie, po powrocie do domu proszę umówić wizytę w gabinecie na zamocowanie nowego zaczepu. Do tego czasu nie zakładać wyciągu (gumki) po stronie przeciwnej (wyciągi powinny pracować symetrycznie).

Zaprzestanie zakładania aparatów retencyjnych ( po 3 latach od zakończenia leczenia zwykle na 1-2 noce w tygodniu) powoduje utratę kontroli nad stabilnością zgryzu. Trudność z założeniem aparatów retencyjnych może wskazywać, że zęby uległy przesunięciu w stosunku do efektu końcowego leczenia ortodontycznego. Wizyta kontrolna w gabinecie, pomoże ustalić przyczynę problemu i znaleźć właściwe rozwiązanie.

Sugeruję wstrzymanie się z wybielaniem zębów do czasu zakończenia leczenia, gdyż zmiana ustawienia zębów prawdopodobnie wpłynie na odbiór ich barwy/odcienia  (na skutek zmiany kąta podania światła). Ponadto skuteczne działanie alignerów Invisalign wymaga ich noszenia przez 22 godziny/ dobę a w więc także w nocy.