Smile View32 276 33 33

W nakładkach można pić niegazowaną wodę. Do picia wszystkich innych napojów (ze względu na zawartość cukru, barwników lub kwaśny odczyn) nakładki należy zdjąć, a przed ich ponownym założeniem wypłukać usta i aparaty wodą.

Dbałość o czyste zęby jest szczególnie ważna w trakcie leczenia ortodontycznego, bo każdy rodzaj aparatu zwiększa narażenie na próchnicę. Do mycia zębów należy wybierać pasty zawierające fluor i dokładnie czyścić „każdy ząb z każdej strony”.

Jako środki uzupełniające do intensywnej profilaktyki próchnicy:

DURAPHAT 5000 (5000 ppm fluoru) – dla osób pow. 16 roku życia jako kuracja do szczotkowania zębów 2x dziennie przez 6 mies.

ELMEX (żel) – dla pacjentów pow. 8 roku życia, szczotkowanie zębów 1 raz w tygodniu, najlepiej wieczorem. Do użycia wystarczy ok. 1 cm żelu. Po umyciu można usta przepłukać wodą.

FLUORMEX (płyn do kontaktowej fluoryzacji zębów, 10 000 ppm fluoru)

Dopuszczalny dla dzieci od 10 roku życia, szczotkowanie zębów (6-9 kropli płynu) przez 3 min. Nie częściej niż 1 raz na 2 tygodnie przez 10 tygodni. Najlepiej użyć wieczorem, po szczotkowaniu płyn wypluć i nie płukać ust wodą. Nie połykać płynu!
Pamiętajmy jednak o wyborze tylko jednej metody uzupełniającej (nie dublując) i stosowaniu jej zgodnie z zaleceniami. W czasie ciąży stosowanie produktów bogatych w fluor tylko na zalecenie lekarza.

Zaczepy wykonane z kompozytu (podobnie jak tzw. plomby) można na czas ślubu spolerować w widocznych miejscach z zębów. Same nakładki Invisalign zdejmujemy z zębów tylko na dzień wesela. Po zakończeniu uroczystości umawiamy wizytę w gabinecie, żeby ponownie nakleić zaczepy (wykonanie gratis).

Intensywne zużywanie aparatu retencyjnego pod postacią przecierania materiału najczęściej świadczy o zgrzytaniu zębami (głównie w nocy), niekiedy także o ich zaciskaniu. Wyjaśnienie przyczyny możliwe jest po badaniu pod kątem bruksimu. Ortodonta może zalecić wykonanie grubszego aparatu na noc – tzw. szyny relaksacyjnej.

Wydłużyć czas noszenia aparatów (nawet do 2 tygodni) a po powrocie do domu wrócić do wcześniejszego harmonogramu zmian – zazwyczaj co 7 dni.

Nie, po powrocie do domu proszę umówić wizytę w gabinecie na zamocowanie nowego zaczepu. Do tego czasu nie zakładać wyciągu (gumki) po stronie przeciwnej (wyciągi powinny pracować symetrycznie).

Zaprzestanie zakładania aparatów retencyjnych ( po 3 latach od zakończenia leczenia zwykle na 1-2 noce w tygodniu) powoduje utratę kontroli nad stabilnością zgryzu. Trudność z założeniem aparatów retencyjnych może wskazywać, że zęby uległy przesunięciu w stosunku do efektu końcowego leczenia ortodontycznego. Wizyta kontrolna w gabinecie, pomoże ustalić przyczynę problemu i znaleźć właściwe rozwiązanie.

Sugeruję wstrzymanie się z wybielaniem zębów do czasu zakończenia leczenia, gdyż zmiana ustawienia zębów prawdopodobnie wpłynie na odbiór ich barwy/odcienia (na skutek zmiany kąta podania światła). Ponadto skuteczne działanie alignerów Invisalign wymaga ich noszenia przez 22 godziny/ dobę a w więc także w nocy.

Poranny ból głowy jest często objawem bruksizmu. Utrzymujące się lub nawracające bóle głowy wymagają diagnostyki i niekiedy wymiany aparatów retencyjnych (zazwyczaj na szynę relaksacyjną).

Chociaż ekstrakcja zębów mądrości jest często elementem planu leczenia, wskazania każdorazowo ustala indywidualnie lekarz. Profilaktyczne usuwanie zębów mądrości bez wyraźnych wskazań jest błędem.

Czas leczenia ortodontycznego mieści się średnio w granicach od 3 miesięcy do 2 lat i zależy od nasilenia wady.

Zdjęcie RTG to obraz 2D kości i zębów wykonany przy użyciu promieni rentgenowskich. Skanowanie to obraz 3D zębów i tkanek miękkich, wykonany bez użycia promieni rentgenowskich ( zobacz jak to wygląda) – link

Ból jest odczuciem subiektywnym i trudno jest porównać odczucia różnych ludzi. Czasami występują dolegliwości, zwłaszcza na samym początku leczenia, które ustępują po zażyciu leków przeciwbólowych takich jak Paracetamol lub Ibuprom.

Nie, zakładanie aparatu jest zabiegiem bezbolesnym.

Wysłanie Pacjentowi planu leczenia wraz z kosztorysem (zazwyczaj poprzez e-mail) nie zobowiązuje do rozpoczęcia leczenia. Plan leczenia posiada jednak pewien termin ważność – zazwyczaj nie mniej niż 6 miesięcy, po upływie którego może być potrzebna jego korekta ze względów ogólnomedycznych lub finansowych.

Bezpieczne leczenie ortodontyczne wymaga diagnostyki i planowania. Zazwyczaj wymagane są do tego 2 wizyty. Niekiedy można to przeprowadzić na jednej długiej wizycie. Założenie aparatów następuje wtedy na drugiej wizycie w gabinecie.

Wstępne możliwości, czas i koszty leczenia zostaną przedstawione na wizycie konsultacyjnej. Sporządzenie pełnego planu leczenia wymaga oddzielnej wizyty.

Jeżeli po zabiegu higienizacji wykonywana jest fluoryzacja zębów zaleca się nie jeść i nie pić przez 1 godzinę.

Nie, higienizacja to zabieg bezbolesny. Pracując w powiększeniu higienistka jest w stanie wykonać go bardzo dokładnie i delikatnie.